LAKOWANIE

Lakowanie to wypełnianie płynnym materiałem światło utwardzalnym bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych aby zapobiec rozwojowi próchnicy. Polega na oczyszczeniu zęba pastą i wiertłem-szczoteczką a następnie zalaniu bruzdy materiałem oraz jego utwardzeniem.

Dzieki temu zabiegowi zapobiegasz próchnicy, która naczęściej rozpoczyna sie od bruzd i zagłębień w zębie. Przy wizytach kontrolnych lekarz sprawdzi szczelność laku.

 

FLUORKOWANIE

Profilaktykę fluorkową dzielimy na profesjonalną wykonywaną przez lub pod kontrolą lekarza stomatologa oraz tę, którą pacjent wykonuje we własnym domu.

W naszym gabinecie wykonujemy zabieg fluoryzacji zębów żelem aminofluorkowym. Zabieg trwa krótko i jest niedrogi. Fluoryzacja żelem wzmacnia szkliwo, likwiduje mikroubytki czyli zapobiega rozwojowi próchnicy. Dzieki profilaktyce fluorkowej jesteśmy w stanie uchronić zęby przed niechcianymi ubytkami i utratą minerałów w obrębie szkliwa oraz cofnąć zmiany, które w wyniku utraty minerałów już nastąpiły.

 

HIGIENA JAMY USTNEJ

Dbanie o właściwą higienę jamy ustnej to podstawa dla zębów i dziąseł. Zdrowe zęby nie tylko pozwalają wyglądać i czuć się młodo, ale również umożliwiają odpowiednie spożywanie pokarmów i mówienie. Dobry stan zdrowia jamy ustnej jest ważny dla ogólnego samopoczucia. Wymagane minimum to szczotkowanie zębów dwa razy dziennie.

Oprócz szczotkowania należy stosować płukanki dostępne w aptekach i drogeriach, używać nici dentystycznych albo szczoteczek cylindrycznych do usuwania resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Poza tym trzeba w codziennych posiłkach dostarczać organizmowi wapnia i fluoru oraz ograniczać spożywanie słodkich pokarmów i napojów gazowanych.


 

PROFILAKTYKA W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM

Profilaktyka stomatologiczna nie ogranicza się tylko do higieny. Wizyty u stomatologa należy odbywać co pół roku. Taka częstotliwość jest niezbędna, by wyprzedzać choroby zębów i przyzębia. Zabiegi profilaktyczne przebiegają wieloetapowo, w ramach zabiegów profilaktycznych przeprowadzane są następujące zabiegi:

  • skaling - usuwanie kamienia nazębnego
  • piaskowanie-usuwanie osadu
  • fluoryzacja kontaktowa
  • lakowanie zębów stałych u dzieci
  • wybielanie zębów
  • szyna relaksacyjna

 

NA CZYM POLEGA SKALING?

Skaling to usuwanie kamienia nazębnego, który tworzy się ze mineralizowanego osadu. Kamień nazębny usuwa się przy użyciu ultradźwięków. Nie powoduje to niszczenia szkliwa ani nie wywołuje bólu, jeśli nie są odsłonięte szyjki zębowe i nie ma stanu zapalnego dziąseł. W przypadku występowania tych dolegliwości zaleca się znieczulenie. Skaling zapobiega chorobom przyzębia i likwiduje przykry zapach z ust, będący wynikiem działania bakterii zgromadzonych w kamieniu. Zabieg jest szybki i bezbolesny.

 

NA CZYM POLEGA PIASKOWANIE?

Mimo przestrzegania zasad higieny jamy ustnej, na zębach stopniowo tworzy się osad, płytka nazębna i powstają przebarwienia. Nieusunięty w porę osad zamienia się w kamień nazębny, przebarwienia szpecą zęby. Piaskowanie koron zębów jest zabiegiem mającym na celu usunięcie przebarwień pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, picie kawy, herbaty, jedzenie barwiących pokarmów). Piaskowanie zębów usuwa toksyny z odsłoniętych powierzchni korzenia, co prowadzi do minimalizacji objawów chorobowych. Piaskowanie przeprowadza się za pomocą piaskarek, które przy pomocy wysokiego ciśnienia, mieszanki specjalnego proszku (piasku) i wody oczyszcza zęby. Jest to zabieg bezbolesny, przywracający biały uśmiech. Po zabiegu stosuje się polerowanie oczyszczonych powierzchni zębów za pomocą specjalnych gumek i szczotek.


 

NA CZYM POLEGA FLUORYZACJA?

Fluoryzacja zębów (lakierowanie zębów) stosowana jest w celu wzmocnienia szkliwa zębów, aby były odporne na działanie bakterii i kwasów, które mogą wywołać próchnicę. Fluoryzacja powinna być stosowana na czystych zębach, najlepiej po wykonaniu skalingu i piaskowania. Zalecane jest wykonywanie jej 2-3 razy do roku. Redukcja pojawienia się ognisk próchnicy dzięki zabiegowi fluoryzacji zmniejsza się nawet o 40%.